Samochód w Firmie – użycie samochodu prywatnego na potrzeby firmy.

Wysłany przez:

Każdy z nas kto prowadzi firmę, używa lub potrzebuje użyć samochodu do prowadzenia działalności. Każdy oczywiście chciałby z tego tytułu odliczyć jak największą kwotę od podstawy do opodatkowania.
Jeśli nasza firma nie potrzebuje samochodu specjalnego lub specjalnie przystosowanego możemy użyć samochodu prywatnego. Moze to być samochód właściciela firmy, jak i też samochód pożyczony od znajomego, z firmy która zajmuje się wypożyczaniem samochodów lub samochód innego członka rodziny.
W tym przypadku jeśli używamy takiego samochodu na potrzeby związane z firmą kwota jaką można odliczyć jest to £0.45 za milę do ilosci 10 000 mil przejechanych w roku podatkowym. Powyżej 10 000 mil jest to £0.25 za każdą nastepną milę. Nie potrzebujesz faktur za paliwo, faktur za czesci i innych dokyumentow. Ale musisz prowadzić ewidencję.
W tym przypadku aby móc zrobić odliczenie od podstawy do opodatkowania należy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.
Musi być tam ujęte kto jeździł na potrzeby firmy, datę wyjazdu, miejsce wyjazdu np. Z Birmingham do Bristolu i z Bristolu do Birmingham (jako droga powrotna), ilość przejechanych mil. Co do ilości przejechanych mil możemy zadać pytanie ile? Jak je obliczyc?. Najlepiej jest prowadzić dziennik przebiegu samochodu i mieć go zawsze pod ręką ja trzymam swój zawsze w schowku. Przed wyjazdem spisać ilość mil z licznika i odjąć tę wartość po spisaniu mil po zakończeniu podróży. Ewentualnie można oprzeć się na wartościach przybliżonych używając do tego google maps lub AA maps.
Co może się stać kiedy oszukamy lub zawyżymy ilość przejechanych mil? Odpowiedź brzmi prawdopodobnie nic, do czasu kontroli. Pamiętajcie nie wpisujcie większej ilości mil niż tę, która została faktycznie przejechana w ciągu roku waszym samochodem!!! To można sprawdzić, każdy samochód podczas wizyty w warsztacie lub na przeglądzie ma wpisywaną ilość mil na dany dzień. Czy warto jest narażać się na nieprzyjemności „zaoszczędzenia” £20-30 – chyba nie ale to jest już indywidualna sprawa każdego z nas.
Pamiętajcie że odliczenie przejechanych mil na potrzeby firmy to ważna część kosztów w firmie, szczególnie na początku jej funkcjonowania.
Szerokiej drogi.
cdn….

0

Dodaj komentarz